سری مقالات مشكلات كفپوش اپوكسی و روشهای حل آنها

سري مقالات مشكلات كفپوش اپوكسي و روشهاي حل آنها

 

 مقاله شماره 1

امروزه كفپوشهاي اپوكسي يكي از متدوال ترين كفپوشها و يا روكش هاي سطوح سيماني و بتني هستند . همزمان با افزايش ميزان استفاده از كفپوشها، توقعات و درخواست ها از اين نوع كفپوش افزايش يافته و مصرف كنندگان تمايل به استفاده از يك كفپوش بي عيب و نقص به همراه ماندگاري طولاني را دارند. در اين سري مقالات و با عنايت به تخصص تيم نيلي فام در مديريت و اجراي بيش از 500.000 متر مربع پروژه ملي و ميهني نسبت به عيوب احتمالي و روشهاي جلوگيري و يا اصلاح،  اطلاع رساني می نمائيم.

چشم ماهي (Fish eye )

يكي از خواص كفپوشهاي اپوكسي يكپارچگي و زيبايي اين كفپوشهاي پليمري مي باشد و بزرگترين مشكل اين نوع كفپوشها وجود حفره هايي به شكل چشم ماهي Fish eye) ) مي باشد كه به صورت دایره ای بوده و يك خط جدايش از پوشش اصلي دارند و شبيه تاولي مي مانند كه تركيده شده است و يك نقطه سياه در مركز آن به چشم مي خورد.

دلايل بوجود آمدن چشم ماهي در كفپوشهاي اپوكسي :

1 – وجود آلودگي چربي و روغن در زير كار .:

در صورتيكه در زير سازي سطح دقت صورت نگرفته باشد و آلودگي روي سطح باشد اين آلودگي به هنگام اجرا با كفپوش امتزاج پيدا كرده و به روي سطح مهاجرت مي نمايد و با توجه به تفاوت در كشش سطحي كفپوش اپوكسي و آلودگي كه مي تواند چربي و روغن و يا گريس باشد حفره هايي در روي كفپوش بوجود مي آيد.

2 – وجود ماده سيليكوني در سايت اجرايي :

يكي ديگر از دلايل وجود چشم ماهي وجود ماده سيليكونيست كه با هجوم به سطح كفپوش در حال اجرا باعث بوجود آمدن حفره هاي چشم ماهي مي گردد.

روش اصلاح :

در صورت وجود چربي و روغن مي بايست كل روكش اجرا شده جمع آوري گردد و سپس با مواد شوينده نيلي فام  NF-Cleantop   كل سطح تميز گردد و پس از انجام آزمايشات لازم مبني بر عدم وجود چربي، عمليات كفپوش اپوكسي مجدداً اجرا گردد.

2 – در صورت وجود سيليكون :

كل سطح با يك سنباده 60 و يا ساب نرم مي بايست تميز گردد و سپس با حلال شستشو مناسب NF-T01   شستشو گردد و پس از اطمينان از عدم وجود سيليكون تاپ كوت NF-133  اجرا گردد.

نكته : در صورتيكه امكان از بين بردن چربي و آلودگي نيست مي بايست از پرايمر مخصوص NF-114-SI  استفاده گردد.

 

محصولات مرتبط :

1- کفپوش اپوکسی

2- روکش اپوکسی

3- ماستیک اپوکسی

4- کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

 

واحد تحقیق و توسعه کفپوش اپوکسی شرکت نیلی فام

مهر 95